Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Zmiana w okresach ochronnych suma, szczupaka i węgorza

Aktualności | 2017-11-18 | Publikujący: Koło PZW Dęblin

pzw

Informujemy, że Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wydał w dniu 24 lipca rozporządzenie zmieniające rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz.U. z dn.8.08.2017 r., poz.1510).


W myśl zawartych w tym rozporządzeniu zapisów, zmianie ulegają okresy ochronne dla następujących gatunków ryb poławianych w powierzchniowych wodach śródlądowych:  

 

1.      Sum (Silurus glanis L.) - od 1 stycznia do dnia 31 maja;

2.      Szczupak (Esox lucius L.) - od 1 stycznia do dnia 30 kwietnia;

3.      Węgorz (Anguilla anguilla L.) - od 1 grudnia do dnia 31 marca.  

 

W związku z tym Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego podjął w dniu 26 sierpnia br. uchwałę o zmianie w obowiązujących zapisach Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb PZW w punktach dotyczących okresów ochronnych suma i węgorza. W przypadku szczupaka zapisy RAPR nie ulegają zmianie, gdyż są tożsame z wydanym rozporządzeniem. Oznacza to, że wydłużony okres ochronny dla szczupaka obowiązuje teraz na wszystkich śródlądowych wodach powierzchniowych w kraju, a nie jak dotychczas tylko tych użytkowanych przez PZW.  

 

Pamiętać jednak należy, że zgodnie z Rozdz. VI pkt. 11. RAPR okręgi PZW w uzasadnionych przypadkach mają prawo  do wydłużenia okresu ochronnego poszczególnych gatunków ryb.

 

Źródło:http://www.pzw.org.pl/home/wiadomosci/156827/60/zmiana_w_okresach_ochronnych_suma_szczupaka_i_wegorza

Poleć znajomemu